Νίκος Παπούλιας: ”Δείξαμε χαρακτήρα στα δύσκολα”

Ευχαριστημένος για τη νίκη αλλά και την εμφάνιση της ομάδας του, έμεινε ο προπονητής του Απόλλωνα Λιβαδειάς Νίκος Παπούλιας, που σε δηλώσεις του στο stereabasket τόνισε:

’Καλή αθλητική χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω από όλα και ευχή όλων να ολοκληρωθούν τα πρωταθλήματα. Εμείς είχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο και κάθε πρεμιέρα κρύβει τις δυσκολίες της. Προηγηθήκαμε στην αρχή στο σκορ, ο αντίπαλος αντέδρασε και μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε και με 9 πόντους. Στη συνέχεια πιέσαμε στην άμυνά μας, γυρίσαμε το παιχνίδι, είχαμε σωστές επιλογές στην επίθεση και πήραμε δίκαια τη νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου διότι έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα και πως διαθέτουν τεράστια ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν ένα παιχνίδι από το -9 και να έχουν καθαρό μυαλό στην παράταση.  Είναι σημαντικό να ξεκινάς με το δεξί τις υποχρεώσεις σου στο πρωτάθλημα. Καλή συνέχεια στην πολύ καλή και οργανωμένη ομάδα του Βασιλικού και μπράβο στους δύο διαιτητές που σε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι πέρασαν απαρατήρητοι. Εμείς οφείλουμε να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τη συνέχεια, η οποία δεν είναι και εύκολη βάση του αγωνιστικού προγράμματος που έχουμε’’.