FEATURED Α2

Α2 Elite League: Σούπερ εμφάνιση, μεγάλο διπλό! ΦΕΑ-Ερμής Σχηματαρίου 80-98

Ο ανανεωμένος Ερμής Σχηματαρίου με τον Ντράσκοβιτς για πρώτη φορά στο ρόστερ του, πέρασε με το διπλό από το κλειστό ”Απόστολος Κόντος” κερδίζοντας τη ΦΕΑ με το ευρύ 80-98, σε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις στον επιθετικό τομέα, ξεκινώντας με το δεξί το β΄ γύρο του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Οικονόμου ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, με σωστή κυκλοφορία στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος τον Ντράσκοβιτς κάτω από το καλάθι, ”έχτισε” από νωρίς διψήφια διαφορά στο σκορ για να προηγηθεί με 22-33 στο 10′ και 47-58 στο ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο ο Ερμής όχι μόνο δεν απειλήθηκε αλλά άνοιξε και άλλο την ψαλίδα της διαφοράς του σκορ, για να προηγηθεί στο 30′ με 61-78.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 0-7 τη δ’ περίοδο (61-85) φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 80-98.

Ο αγώνας πάντως σημαδεύτηκε στο τέλος (28” για τη λήξη) από τον τραυματισμό του Φιλοξενίδη (κάταγμα στη μύτη), σε μια φάση που προκάλεσε τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, με τον αγώνα να σταματάει για περίπου 10′.

Διαιτητές: Καραβίτης-Ουσταμπασίδης-Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-33, 47-58, 61-78, 80-98.

ΦΕΑ (Καρατζάς): Ρωμοσιός, Βαφειάδης, Στεργιάκης 19 (2), Κόντος 2, Ζήρος 6 (2), Λίτσος, Παπανικολάου, Καραχάλιος 12 (1), Δεϊμέζης 2, Καραλευθέρης 21 (3), Γαρέζος 12 (3), Δρόσος 6.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 16 (1), Νάκης 4, Ζαρμακούπης 2, Πάππος, Καλημέρης 2, Ντράσκοβιτς 19, Φιλοξενίδης, Μητσιμπόνας 2, Μαργέλης 8, Βασιλόπουλος 15 (3), Τάταρης 7, Κυρίτσης 23.