FEATURED Α ΕΣΚΑΣΕ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μπαίνει πρώτος στους τελικούς! Κένταυρος Λιβαδειάς-ΧΒΑ 99-67

Ο Κένταυρος Λιβαδειάς έκλεισε την κανονική περίοδο με μια εύκολη νίκη επί της ουραγού ΧΒΑ με 99-67, σε αγώνα που έγινε στο ουδέτερο κλειστό της Αλιάρτου και πλέον ετοιμάζεται για το επόμενο Σάββατο και τον πρώτο τελικό των playoffs με αντίπαλο τον Κάδμο, εκεί που θα κριθούν τα πάντα για την ομάδα της Λιβαδειάς, που οδήγησε φέτος την κούρσα του πρωταθλήματος, από την αρχή μέχρι και το τέλος της κανονικής περιόδου!

Ο αγώνας με την ΧΒΑ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς από την αρχή οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση. Προηγήθηκαν με 14-0 στο 4′ και 19-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (51-34).

Το β’ ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με πολλές αλλαγές και δοκιμές, με τον Κένταυρο να προηγείται με 76-52 στο 30′ και να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 99-67.

Από τον Κένταυρο που αγωνίστηκε χωρίς Δημητρίαδη και Πέττα, ο Στεφάνου ήταν πρώτος σκόρερ με 18 (4) πόντους, ενώ από την ΧΒΑ ο Μαρκάκης με 23 πόντους.

Διαιτητές: Γερονικολός-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 51-34, 76-52, 99-67.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Καρφάκης, Γαρμπής 17 (1), Παλέτας 5 (1), Στεφάνου 18 (4), Κολιούκος 4, Κόλλιας 2, Κοϊτσάνος 10, Παππάς 14, Ματζιώρης 17 (4), Θεοφανόπουλος, Χαλβατζής 12 (2).

ΧΒΑ (Κουτσογιάννης): Ηλιάδης 7 (1), Κουτσογιάννης 5 (1), Πόνε 2, Τσαμουράνης 8 (2), Αποστόλου 4, Χατζηστάμου 18, Μαρκάκης 23.