Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νικητής στο ντέρμπι! Σύλλας-Α.Ε. Καρύστου 83-78

Ντέρμπι επιπέδου Εθνικών κατηγοριών στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο κλειστό της Αιδηψού, με τον Σύλλα να κερδίζει με 83-78 το Α.Ε. Καρύστου, σε ένα αγώνα με πλούσιο θέαμα αλλά και σασπένς!

Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Δοξάκη που πέτυχε 4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και με συνολικά πολύ καλή εμφάνιση από τους περιφερειακούς που ευστόχησαν συνολικά σε 14 τρίποντα, κατάφεραν να φτάσουν σε μια αγχωτική νίκη απέναντι στο Α.Ε. Καρύστου, που με τη σειρά του έδειξε να έχει λύσεις σε όλες τις θέσεις.

Αμφίρροπο το ματς από την αρχή, με τον Σύλλα να διατηρεί το προβάδισμα που όμως δεν ήταν ασφαλείας.

Προηγήθηκε με 24-18 στο 13′ και 40-37 στο ημίχρονο, με την Κάρυστο να φέρνει στα ίσια το ματς στο 25′ (47-47) και να προσπερνάει στο τέλος της γ’ περιόδου με 57-58.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Σύλλας με δύο τρίποντα του Δοξάκη θα ξεφύγει με 68-61 για να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας στη νίκη με 83-78.

Διαιτητές: Ζαφείρη-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 40-37, 57-58, 83-78.

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης Γ.): Φύκας Φ. 6, Δοξάκης 30 (6), Δέδες 6 (2), Χράπαλος, Κόκκαλης 19 (4), Τριάντης, Φύκας Παντ. 10 (2), Αβραμίδης, Χαλέμπας, Φώτου, Κιαπέκος 2, Παπαργυρόπουλος 10.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Μεσίνι 2, Καλούδης Νικ., Κακαβάς, Παρασκευόπουλος 7 (1), Καλούδης Πετρ. 27 (5), Καλύβας, Κατσογιάννης 14, Ροδολάκης, Ντιφαντής 12, Φρουσκλιάς 16 (2), Τσιάκος.