FEATURED Β' ΕΘΝΙΚΗ

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Βλέπει ψηλά! Νίκη Βόλου-Εθνικός Λιβαδειάς 71-81

Ο Εθνικός Λιβαδειάς μετά την νίκη επί της Νήαρ Ήστ πέτυχε ακόμη μία, αυτή τη φορά μέσα στο Βόλο επί της Νίκης Βόλου με σκορ 71-81 και… βλέπει ψηλά!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά με 9 πόντους στο 10′ (14-23) και με 34-39 στο ημίχρονο.

Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια με την ομάδα της Λιβαδειάς να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (53-60).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μείωσαν με το ξεκίνημα (58-60 στο 32′), με τον Εθνικό να έχει απόσταση 5 πόντων στο 36′ (63-68). Στο 38′ οι παίκτες του Μάρκου βρέθηκαν σε θέση οδηγού (59-65) για να επικρατήσουν με το τελικό 71-81.

Από τη Νίκη Βόλου ο Κουτίνας σημείωσε 30 πόντους, ενώ από τον Εθνικό Λιβαδειάς ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν πρώτος σκόρερ με 29 πόντους, σπουδαία η συνεισφορά του Γαρμπή (20 πόντοι με 4 τρίποντα) και του Πολυτάρχου (15 π. με 1 τριπ.).

Διαιτητές: Λόρτος-Αγραφιώτης Γρ.-Κώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 34-39, 53-60, 71-81.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 30 (4), Βρεττάς 10 (2), Σουκέρας 4 (1), Βλαχογιάννης 9, Κωστούλας 11 (1), Κρίπτσι 4, Μισαηλίδης, Γυφτάκης 1, Βερτζάγιας 2, Μπουντούρης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Πολυτάρχου 15 (1), Μαυροκεφαλίδης 29 (1), Δημητριάδης, Γαρμπής 20 (4), Μαράντος 2, Καρακατσάνης 5, Ματζιώρης 4, Νταλλής 2, Σιδέρης 2, Κόλλιας 2.